Burrard Toastmasters
Vancouver's leading business-oriented public speaking club
Club Speeches

Awards

In its long and illustrious history, Burrard Toastmasters has produced many great speakers. Every year, the club recognizes individuals with outstanding talents and accomplishments by presenting them with the following awards:

BC Electric Challenge Trophy (Winner of International Speech Contest)
John Knutson Memorial Trophy (Winner of Evaluator Contest)
Most Humourous Speaker (Winner of Humourous Speaking Contest)
John Hicks Memorial Trophy (Winner of Table Topics Contest)
Geoffrey V. Webb Memorial Trophy (Toastmaster of the Year)
Evaluator Award (Most Improved Evaluator)
Farley B. Dickinson Memorial Trophy (Most Improved in Use of English)
HJ Merrilees Merit Trophy (Most Improved Speaker)

BC Electric Challenge Trophy
First Presented 1959
Best Speaker
Club Winner of the International Speech Contest

1958-1959  George M Campbell
1959-1960  John C Sexton
1960-1961  Frank J Kitching
1961-1962  Syd Skinner
1962-1963  Geoffrey V Webb
1963-1964  Niels H Thimsen
1964-1965  Niels H Thimsen
1965-1966  Harold L'Heureux
1966-1967  Mark Rippberger
1967-1968  Ken Johnson
1968-1969  Ray Lanoville
1969-1970  Richard Fletcher
1970-1971  Joe O'Hanlon
1971-1972  Frank Kitching
1972-1973  Richard Fletcher
1973-1974  Frank Kitching
1974-1975  Alan Hausch
1975-1976  Richard Fletcher
1976-1977  John Hicks
1977-1978  Fred Ludwig
1978-1979  Neil McIntyre
1979-1980  Robert Wong
1980-1981  Ken Yung
1981-1982  Prad Bose
1982-1983  Ken Yung
1983-1984  Paul Siluch
1984-1985  Paul Willis
1985-1986  Ken Yung
1986-1987  Paul Willis
1987-1988  Lonnie Neufeld
1988-1989  Lonnie Neufeld
1989-1990  Lonnie Neufeld
1990-1991  Ken Bell
1991-1992  Ken Yung
1992-1993  Ken Bell
1993-1994  Lonnie Neufeld
1994-1995  Lonnie Neufeld
1995-1996  Colleen Selby
1996-1997  Ken Bell
1997-1998  Glenn Cooper
1998-1999  Glenn Cooper
1999-2000  Glenn Cooper
2000-2001  Wendy McAvoy
2001-2002  Royal Morton
2002-2003  Joe Timmath
2003-2004  Rebecca Rennison
2004-2005  Ken Bell
2005-2006  Ken Bell
2006-2007  Sharleen Suszezwiez
2007-2008  Ken Bell
2008-2009  Rita Rubio-Garcia
2009-2010  Ken Bell
2010-2011  Ken Bell
2011-2012  Pierre Etienne Banville
2012-2013  Gerrie Ying
2013-2014  Patrick Diagou
2014-2015  Lucy Budhoo
2015-2016  Pol Morton
2016-2017  Christopher Mark
 
John Knutson Memorial Trophy
First Presented 1985
Best Evaluator
Club Winner of the Evaluation Contest

1984-1985  Maurice Lefrancois
1985-1986  Ron Bowers
1986-1987  Marcel Lefrancois
1987-1988  Ken Bell
1988-1989  Marcel Lefrancois
1989-1990  Lonnie Neufeld
1990-1991  Leslie Hausch
1991-1992  Dan Quiazon
1992-1993  Lonnie Neufeld
1993-1994  Ken Yung
1994-1995  Lonnie Neufeld
1995-1996  Lonnie Neufeld
1996-1997  Ken Bell
1997-1998  Corrine Naess
1998-1999  Lonnie Neufeld
1999-2000  Royal Morton
2000-2001  Linda Lueck
2001-2002  Ken Bell
2002-2003  Glenn Cooper
2003-2004  Andrea Lee
2004-2005  Joey Comeau
2005-2006  Sharleen Suszezwiez
2006-2007  Shannon Young
2007-2008  Ken Bell
2008-2009  Ken Bell
2009-2010  David Evans
2010-2011  Lucy Budhoo
2011-2012  Chang Han
2012-2013  Pol Morton
2013-2014  Christian Butzek
2014-2015  Ken Bell
2015-2016  Tim Blair
2016-2017  Anthony Hillairet

Most Humourous Speaker
First Presented 1989
Winner of the Club Humourous Speaking Contest

1988-1989  Ken Bell
1989-1990  Chiam Zbar
1990-1991  Will Fajber
1991-1992  Frank Stromotich
1992-1993  Will Fajber
1993-1994  Will Fajber
1994-1995  Ken Bell
1995-1996  Ken Bell
1996-1997  Arthur Cridland
1997-1998  Arthur Cridland
1998-1999  Mark Wasarab
1999-2000  Mark Wasarab
2000-2001  Malcolm Parker
2001-2002  Malcolm Parker
2002-2003  Joe Timmath
2003-2004  Malcolm Parker
2004-2005  Farhad Ramezani
2005-2006  Brad Zaytsoff
2006-2007  Wing Ho
2007-2008  Ken Bell
2008-2009  Jennifer Kelley
2009-2010  Ken Bell
2010-2011  Wing Ho
2011-2012  Joseph Bros
2012-2013  Gerrie Ying
2013-2014  Gerrie Ying
2014-2015  Anthony Roggeveen *
2015-2016  Anthony Roggeveen *
2016-2017  Scott Rees

* The Humourous Speaking Contest was replaced by the Tall Tales Contest this year.

John Hicks Memorial Trophy
First Presented 1998 By The Club in Memoriam
Winner of the Club Table Topics Contest

1997-1998  Lonnie Neufeld
1998-1999  Lonnie Neufeld
1999-2000  Royal Morton
2000-2001  Mark Wasarab
2001-2002  Royal Morton
2002-2003  Andrea Lee
2003-2004  Joe Timmath
2004-2005  Joey Comeau
2005-2006  Michel Gagnon
2006-2007  Amy Johnson
2007-2008  Shannon Young
2008-2009  Sharleen Suszezwiez
2009-2010  Rebekah Renford
2010-2011  David Evans
2011-2012  Chang Han
2012-2013  Jason Foth
2013-2014  Ken Bell
2014-2015  Anthony Roggeveen
2015-2016  Ken Bell
2016-2017  Anthony Hillairet

Geoffrey V. Webb Memorial Trophy
First Presented 1968 by the family of Geoffrey Webb
Toastmaster of the Year
Voted by Club Ballot

Can Be Won Only Once
1967-1968  Ken Johnson 
1968-1969  George Dalziel
1969-1970  Dick Norton
1970-1971  Ray Lanoville
1971-1972  Richard Fletcher
1972-1973  Rex Hundleby
1973-1974  Alan Hausch
1974-1975  John Carmichael
1975-1976  Bill Kellett
1976-1977  Alf Naud
1977-1978  Frank Kitching
1978-1979  Dave Armstrong
1979-1980  Pelle Westlind
1980-1981  Leslie Hausch
1981-1982  Rollo Caesar
1982-1983  Barry Fenton
1983-1984  Ken Yung
1984-1985  Maxwell Dickoff
1985-1986  Danilo Quiazon
1986-1987  Lonnie Neufeld
1987-1988  Paul Willis
1988-1989  Marcel Lefrancois
1989-1990  Chiam Zbar
1990-1991  Bijou Kartha
1991-1992  Ken Bell
1992-1993  Will Fajber
1993-1994  John Knutson
1994-1995  John Hicks
1995-1996  Colleen Selby
1996-1997  Kathy Leavens
1997-1998  Ketki Shah
1998-1999  Arthur Cridland
1999-2000  Glenn Cooper
2000-2001  Mark Wasarab
2001-2002  Leonard Gareau
2002-2003  Joe Timmath
2003-2004  Robert Finlay
2004-2005  Amy Johnson
2005-2006  Sharleen Suszezwiez
2006-2007  Shannon Young
2007-2008  Nam Phan
2008-2009  Jessica Doig
2009-2010  Rebekah Renford
2010-2011  David Evans
2011-2012  Lucy Budhoo
2012-2013  Joseph Bros
2013-2014  Jason Foth
2014-2015  Nicole Franco
2015-2016  Marco Castro
2016-2017  Amy Liu

Evaluator Award
First Presented 1981
Most Improved in the Art of Evaluation
Voted by Club Ballot

1980-1981  Chris Garsoe
1981-1982  Chris Garsoe
1982-1983  John Haley
1983-1984  David Cass
1984-1985  Lonnie Neufeld
1985-1986  Paul Willis
1986-1987  Brian Hagerman
1987-1988  Bert Lefrancois
1988-1989  Frank Stromotich
1989-1990  Ken Bell
1990-1991  Will Fajber
1991-1992  Doug Henderson
1992-1993  Mark Honsinger
1993-1994  Jeff Capling
1994-1995  Colleen Selby
1995-1996  Bob Horton
1996-1997  Martin Pardoe
1997-1998  Corinne Naess
1998-1999  Cheryl Dergousoff
1999-2000  Wendy McAvoy
2000-2001  Linda Lueck
2001-2002  Joe Timmath
2002-2003  Ingrid Hartmann
2003-2004  Debbie Lepore
2004-2005  Nichola Ogiwara
2005-2006  Colleen Wood
2006-2007  Doug Griffin
2007-2008  Nicole Franco
2008-2009  Nicole Franco
2009-2010  David Evans
2010-2011  Joseph Bros
2011-2012  Krysta Rehaag
2012-2013  Emily Galer
2013-2014  Anthony Roggeveen
2014-2015  Keegan Patterson
2015-2016  Klimentiy Kenzikeyev
2016-2017  Nancy Tania

Farley B. Dickinson Memorial Trophy
First Presented 1962 by the family of Farley B. Dickinson
Most Improved in the Use of English
Voted by Club Ballot

1961-1962  Bill Robinson
1962-1963  Al Williams
1963-1964  Bill Robinson
1964-1965  Kenneth Short
1965-1966  John P. Bos
1966-1967  Joseph Brand
1967-1968  John Irving
1968-1969  Harry Cusser
1969-1970  Dave Walker
1970-1971  Murray Bergum
1971-1972  Damian Dunne
1972-1973  Fred Ludwig
1973-1974  Ardo Kadak
1974-1975  Neil McIntyre
1975-1976  Alf Naud
1976-1977  Joe Stauder
1977-1978  Walter Bolaszewski
1978-1979  Bill Sobkin
1979-1980  Ken Yung
1980-1981  Olof Malmberg
1981-1982  Simon Lo
1982-1983  Gary Hsu
1983-1984  Sarap Padam
1984-1985  Gary Hsu
1985-1986 
1986-1987  Willie Lopez
1987-1988  Ben Quan
1988-1989  Ben Quan
1989-1990  Peter Ng
1990-1991  Chiam Zbar
1991-1992  Peter Ng
1992-1993  Malcolm Parker
1993-1994  Ken Bell
1994-1995  Malcolm Parker
1995-1996  Malcolm Parker
1996-1997  Laurie Bauer
1997-1998  Wayne Humphries
1998-1999  Glenn Cooper
1999-2000  Vicky Parr
2000-2001  Leonard Gareau
2001-2002  Mauricio Camus
2002-2003  Ami Fujiyama
2003-2004  Tao Roung Wong
2004-2005  Monica Feng
2005-2006  Luzia Pires
2006-2007  Mohammed Ghane
2007-2008  Javier Barajas
2008-2009  Luzia Pires
2009-2010  Harrison Lee
2010-2011  Pierre Etienne Banville
2011-2012  Maxim Doroshenko
2012-2013  Seema Amwan
2013-2014  Annie Zeng
2014-2015  Marco Castro
2015-2016  Julia Jaysan
2016-2017  Mohammad Samadanian

HJ Merrilees Merit Trophy
First Presented 1959 by HJ Merrilees
Most Improved Speaker
Voted by Club Ballot

1958-1959  John C Sexton
1959-1960  Robert A Middlemass
1960-1961  Neville A Shaw
1961-1962  Bill McDonald
1962-1963  Frank M Archibald
1963-1964  E C Trew 
1964-1965  Harold L'Heureux
1965-1966  S W Bisset
1966-1967  William Leslie 
1967-1968  Joseph O'Hanlon
1968-1969  Doug Godsman
1969-1970  Dave Elgin
1970-1971  John Vajna
1971-1972  William Kellett
1972-1973  Larry Roosdal
1973-1974  John Sookochoff
1974-1975  Peter Kadak
1975-1976  Don Samson
1976-1977  David Duplessis
1977-1978  Miguel Alimparte
1978-1979  Stu Hicks
1979-1980  Barry Fenton
1980-1981  Richard Becker
1981-1982  John Haley
1982-1983  David Cass
1983-1984  Don Sargent
1984-1985  Don Sargent
1985-1986  Lonnie Neufeld
1986-1987  Dick Metzger
1987-1988  Jerry King
1988-1989  John Knutson
1989-1990  Stanley Peters
1990-1991  Peter Ng
1991-1992  Leigh Ann Wobschall
1992-1993  Ursel Koebberling
1993-1994  Rob Logan
1994-1995  Joan Chase
1995-1996  Kathleen Leavens
1996-1997  Cheryl Dergousoff
1997-1998  Glenn Cooper
1998-1999  Royal Morton
1999-2000  Linda Lueck & Leonard Gareau
2000-2001  Alison Kendall
2001-2002  Mauricio Camus
2002-2003  Deanne La Roque
2003-2004  Estela Dosil
2004-2005  Colleen Wood
2005-2006  Jacqui Orrick
2006-2007  Jordan Wilson & Wing Ho
2007-2008  Joy Wang
2008-2009  Stefanie Schenk
2009-2010  Anne Cantet
2010-2011  Kyle Kozma
2011-2012  Blanca Lescano
2012-2013  Gloria Rodriguez
2013-2014  Amy Zhou
2014-2015  Anuj Yadav
2015-2016  Amy Liu
2016-2017  Mellissa Tan